Informuję, że w dniu w dniu 22 czerwca 2012 r. (piątek) o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Tyczynie odbędzie się sesja Rady Miejskiej, z następującym porządkiem obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Ustalenie porządku obrad.
3. Wybór Komisji Wnioskowej.
4. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Tyczyn za 2011 r. oraz sprawozdania finansowego Gminy Tyczyn za 2011 r.
5. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Burmistrza Tyczyna za 2011 r.
6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej gminy Tyczyn na 2012 r.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
9. Podjęcie uchwały w sprawie realizacji projektu Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w statucie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tyczynie.
11. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych Urządzeń Kanalizacyjnych na terenie Gminy Tyczyn na lata 2012-2020.
12. Podjecie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Porozumienia międzygminnego dotyczącego powierzenia Gminie Miastu Rzeszów zadań lokalnego transportu zbiorowego w zakresie przejazdów na liniach MPK Rzeszów w miejscowości Matysówka.
13. Informacja o realizacji wniosków zgłoszonych na sesji w dniu 25 maja br.
14. Sprawy różne.
15. Zapytania i interpelacje, wolne wnioski.
16. Głosowanie wniosków zgłoszonych podczas sesji.
17. Przyjęcie protokołu z sesji z dnia 26 kwietnia 2012 r.
18. Zakończenie sesji.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Adam SKOWROŃSKI
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Od stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmieniająca od podstaw system zagospodarowania odpadów. Od lipca 2013 roku mieszkańcy będą korzystali z nowego sytemu, który ma zapewnić większy porządek, lepszą segregację, mniejsze zaśmiecenie środowiska. W nowym systemie każdy mieszkaniec zobowiązany będzie do właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, w szczególności ich selektywnej zbiórki. Nie będzie można bezkarnie produkować nadmiernych ilości odpadów zmieszanych lub nie segregować odpadów opakowaniowych.
W ramach przyjętych rozwiązań mieszkańcy będą płacić jedną stawkę za wywóz odpadów ustaloną w drodze uchwały Rady Miejskiej wnosząc tę opłatę do gminy. Gmina będzie miała obowiązek zapewnić dobrze zorganizowaną selektywną zbiórkę odpadów, a powstające odpady będą przekazywane do instalacji regionalnych, które zapewnią ich odpowiednie zagospodarowanie. Mieszkańcy nie będą musieli poszukiwać najatrakcyjniejszej oferty wywozu odpadów, ponieważ będzie to obowiązkiem Gminy, która zawrze umowę z wyłonioną w ramach przetargu firmą.
Wprowadzenie nowego systemu ma nastąpić do 1 lipca 2013 roku, zgodnie z poniższym harmonogramem.
- 1 lipca 2012 r. - sejmik województwa uchwala aktualizację wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz uchwałę w sprawie wykonania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Z wojewódzkiego planu wynikać będzie do jakiej instalacji trafią odpady wytwarzane przez mieszkańców danej gminy.
- do końca 2012 r. – gmina zobowiązana jest podjąć szereg uchwał określających zasady gospodarowania odpadami komunalnymi na swoim terenie (m. in. w sprawie stawek opłat, szczegółowych zasad ich ponoszenia, wzoru deklaracji składanej przez właściciela nieruchomości).
- od 1 stycznia 2013 r. - zaczyna obowiązywać nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
- do 31 marca 2013 r. - gmina zobowiązana jest złożyć do Marszałka Województwa pierwsze sprawozdanie o sposobie wywiązywania się z zadań nałożonych na gminę.
- 1 lipca 2013 r. – nowy system zaczyna funkcjonować - gmina zaczyna pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości i w zamian zapewnia świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Do tego czasu musi zostać rozstrzygnięty przetarg na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości i musi być podpisana umowa między gminą,a przedsiębiorcą.
Obowiązki właścicieli nieruchomości oraz obowiązki gminy:
- Właściciele nieruchomości obowiązani będą ponosić na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W zamian za opłatę gmina wybierze w drodze przetargu przedsiębiorcę który opróżni pojemnik na odpady, a jego zawartość wywiezie i podda dalszemu zagospodarowaniu.
- W celu naliczenia opłaty właściciel nieruchomości składać będzie do gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.
- W przypadku niezłożenia deklaracji gmina w drodze decyzji samodzielnie określi opłatę jaką powinien ponosić właściciel nieruchomości.
- Właściciel nieruchomości zobowiązany będzie do posiadania pojemnika na odpady i utrzymywania go w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym.
- Właściciel nieruchomości będzie musiał przestrzegać zasad zbierania odpadów, w tym ich selektywnej zbiórki, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
- Nowy system obejmie wszystkich mieszkańców, dzięki temu zwiększy się odbiór odpadów trafiających do instalacji odzysku, a także znikną nielegalnie wysypiska odpadów.
- W sytuacji, kiedy dana nieruchomość obejmuje budynki wielolokalowe obowiązki właściciela przejmie zarząd nieruchomością wspólną.
- Efektem nowego systemu będzie sytuacja, że wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych będą obsługiwani przez jedną firmę wywozową. Wszelkie sprawy z odbierającym odpady załatwiać będzie gmina.
- Gmina zobowiązana będzie przeprowadzić kampanię informacyjno-edukacyjną, tak aby każdy właściciel nieruchomości mógł się zapoznać z nowymi zasadami gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.
- Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł nieodpłatnie oddać zebrane odpady do punktu selektywnego zbierania odpadów.
- Mieszkaniec, który nie jest właścicielem nieruchomości, wszelkie sprawy związane z odpadami załatwiał będzie z właścicielem (zarządcą nieruchomości).
-
Właściciel nieruchomości lub mieszkaniec posiadający dotychczas samodzielną umowę z firmą wywozową powinien pamiętać o wypowiedzeniu tej umowy z dniem
30 czerwca 2013 r.