Informacja o przestrzeganiu zasad prawidłowej segregacji odpadów
2016-08-03
Przypominamy mieszkańcom Gminy Tyczyn, w szczególności tym, którzy złożyli deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której zobowiązali się do selektywnego zbierania odpadów komunalnych o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów.
Zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Tyczyn przyjętego uchwałą Uchwała Nr XIII/74/15 Rady Miejskiej w Tyczynie z dnia 23 października 2015 r. segregacji podlegają następujące frakcje odpadów:
Zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Tyczyn przyjętego uchwałą Uchwała Nr XIII/74/15 Rady Miejskiej w Tyczynie z dnia 23 października 2015 r. segregacji podlegają następujące frakcje odpadów:
- szkło (segregacja worek/pojemnik zielony),
- papier, tektura, makulatura, tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe (segregacja worek/pojemnik żółty),
- odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone (segregacja worek/pojemnik - brązowy),
- odpady komunalne zmieszane (segregacja worek/pojemnik czarny),
- popiół i żużel (segregacja worek/pojemnik szary),
- odpady wielkogabarytowe,
- odpady budowlane i rozbiórkowe na które nie jest wymagana zgłoszenie lub zezwolenie na budowę,
- przeterminowane leki i chemikalia,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- zużyte opony.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji odpadów, Gmina nalicza właścicielowi nieruchomości wyższą opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów, tak jak za odpady niesegregowane. Obowiązek prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest obowiązkiem ustalonym w Regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie, wobec czego jego niedopełnienie jest wykroczeniem.
Podkreślić należy, że prawidłowa segregacja odpadów wpływa na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych (niesegregowanych). Nieprzestrzeganie przez mieszkańców Gminy zasad segregacji, czyli wrzucanie do pojemników i worków na odpady zmieszane np. papieru, plastiku, szkła, metalu, odpadów biodegradowalnych oraz zielonych zwiększa ilość odpadów zmieszanych, które trafiają na składowisko, co powoduje wzrost kosztów zagospodarowania odpadów ponoszonych przez Gminę, a w konsekwencji ponoszonych przez samych mieszkańców.
Gminy zobowiązane są ograniczyć do dnia 16 lipca 2020 r. do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Natomiast do dnia 31 grudnia 2020 r. są zobowiązane osiągnąć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50% wagowo. Jedynym sposobem aby wypełnić te zobowiązania jest prawidłowa segregacja odpadów „u źródła", czyli w miejscu ich powstawania.
W przypadku braku osiągnięcia wymaganych w zapisach ustawy poziomów recyklingu i odzysku odpadów, na Gminę zostanie nałożona wysoka kara finansowana.
W celu prowadzenia prawidłowej segregacji odpadów została opracowana ulotka, która jest dostępna w urzędzie oraz na stronie internetowej www.tyczyn.pl/gospodarka odpadami.
Czytano: 25057 razy