Koty wolno żyjące
2025-04-22

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2023.1580 t.j. z dnia 2023.08.10) daje możliwości wszczęcia postępowania wobec osób, które znęcają się nad zwierzętami. Wszelkie działania podjęte przez zarządców nieruchomości, jak też osoby opiekujące się wolno żyjącymi kotami, powinny odbywać się z zachowaniem zasad współżycia społecznego tak, aby nie stwarzać uciążliwości dla mieszkańców, a jednocześnie zgodnie z wymogiem ustawowym humanitarnie traktować zwierzęta.
Wśród wielu instrukcji dotyczących dokarmiania kotów wolno żyjących powtarzają się następujące reguły:
- Należy wytypować jedno miejsce, np. w piwnicy lub innym pomieszczeniu, oczywiście w porozumieniu z sąsiadami, w którym koty będą przebywać i tam też je dokarmiać. Miejsce to musi być utrzymywane w czystości, dezynfekowane, a pozostałości jedzenia uprzątnięte. Pomieszczenie, w którym koty mają przebywać, musi mieć wyjście na zewnątrz, aby zwierzęta nie zanieczyszczały swojego schronienia;
- W wypadku, gdy nie ma możliwości zorganizowania pomieszczenia dla kotów w budynku, wskazane jest ustawienie drewnianej skrzynki – tzw. kociego domku, gdzie zwierzęta będą miały zapewniony spokój i nie będą stwarzać problemów, przez chowanie się w klatkach schodowych, w piwnicach, z których nie ma swobodnego wyjścia itp.
- Koty należy dokarmiać przynajmniej raz dziennie. Zimą lepsza jest sucha karma, gdyż nie zamarza. Powinny mieć również stały dostęp do wody.
- Należy porozumieć się z zarządcami budynków w kwestii otwarcia okna w piwnicy, aby koty mogły się schronić zimą. Otwarte okienko można zabezpieczyć ,,kurtyną’’ wykonaną z pasków grubej, przezroczystej folii. W tej piwnicy powinna być wykładana karma. Jeżeli jest to niemożliwe (np. na skutek sprzeciwu zarządców budynku) należy ustawić ,,domek’’ dla kotów. Wystarczy zwykły karton, aby wykonać szkielet, taśma i styropian do ocieplenia domku oraz folia lub cerata, aby zabezpieczyć go przed wilgocią.
Na domku warto umieścić zalaminowaną kartkę z informacją, że jest to schronienie dla kotów oraz z prośbą o nie niszczenie i nie przenoszenie domku. Jeśli w okolicy mieszkają zdecydowani przeciwnicy kotów można dodać informację, że koty to naturalny wróg szczurów, które przenoszą ogromną ilość chorób.
Fakt korzystania z dokarmiania pomaga kotom przetrwać, ale nie powoduje, iż stają się przez to zwierzętami udomowionymi. Nie należy takich kotów oswajać na siłę i zamykać w celu ich udomowienia.
Koty wolno żyjące bytują w grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Zazwyczaj zachowują dosyć duży dystans w stosunku do ludzi, w tym również do swoich opiekunów pomimo tego, że identyfikują ich pozytywnie. W wielu przypadkach grupy kotów wolno żyjących składają się z osobników spokrewnionych ze sobą, które urodziły się i wyrosły w jej obrębie. Przyłączenie się obcego kota do grupy jest bardzo trudne i z reguły koty obce nie są akceptowane.
Gmina Tyczyn prowadzi działania związane z opieką nad wolno żyjącymi kotami, w celu ograniczenia i kontroli ich populacji. Ważnym aspektem tych działań są zabiegi sterylizacji i kastracji kotów. Osoby opiekujące się kotami wolno żyjącymi, mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego w Tyczynie, ul. Rynek 18, 36-020 Tyczyn, pok. nr 20 A (I piętro) w celu wypełnienia wniosku o dofinasowanie zabiegu sterylizacji kocic lub kastracji kotów wolno żyjących.
Ponadto Gmina Tyczyn zakupiła karmę dla kotów wolno żyjących w celu ich dokarmiania, która przekazywana jest ich opiekunom. Aby otrzymać karmę należy zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Tyczynie, ul. Rynek 18, 36-020 Tyczyn, pok. nr 20 A (I piętro).
Czytano: 101 razy