PROFIL ZAUFANY – ŁATWIEJ, SZYBCIEJ I ZA DARMO
Nie tylko zgłoszenie zbiórki – czyli po co mi profil zaufany?
Profil zaufany jest formą elektronicznego uwierzytelniania podobną do tego, jaką stosują np. e-banki.
Dzięki niemu możemy załatwiać sprawy urzędowe elektronicznie:
- bez wychodzenia z domu/pracy,
- 24 godziny na dobę,
- bez dostarczania dodatkowych dokumentów papierowych,
- z dowolnego miejsca w UE.
Już można w ten sposób np. założyć firmę czy sprawdzić składki ZUS, a także załatwić coraz więcej spraw lokalnych – bo większość spraw załatwia się w Polsce w samorządach.
Możliwości zastosowania profilu zaufanego będą coraz większe. Po pierwsze dlatego, że e--administracja w Polsce stale się rozwija, co oznacza, że z każdym miesiącem coraz więcej urzędowych spraw będziemy mogli załatwić przez internet. Po drugie dlatego, że jest to narzędzie uniwersalne i nieograniczone do e-usług konkretnego urzędu.
Dlatego warto już teraz założyć profil zaufany, by móc korzystać z już dostępnych i nowych usług .
Co ważne, założenie i korzystanie z profilu zaufanego jest całkowicie bezpłatne a sam proces jego założenia wymaga jednorazowej wizyty w urzędzie – po to, aby urzędnik mógł potwierdzić naszą tożsamość.
Poniżej krótka instrukcja, jak założyć profil zaufany – to naprawdę nie jest trudne!
Jak założyć profil zaufany
- Zakładamy konto na portalu www.epuap.gov.pl - należy kliknąć w zakładkę w prawym górnym rogu strony „zarejestruj się” i wypełnić formularz. Rejestracja jest darmowa i trwa tylko chwilę. Trzeba m.in. podać:
- imię oraz nazwisko,
- adres e-mail (adres, na który użytkownik będzie otrzymywał od ePUAP korespondencję zwrotną drogą mailową),
- login (nazwę, którą chce wykorzystywać podczas logowania do systemu)
- zaakceptować zakres i warunki korzystania z ePUAP
- Wybieramy sposób logowania do portalu - za pomocą hasła lub certyfikatu.
Uwaga: certyfikat jest dostępny tylko dla posiadaczy bezpiecznego podpisu elektronicznego (płatnego). Jeśli nie mamy podpisu, nic nie szkodzi – wybieramy opcję logowania z hasłem. Na koniec należy kliknąć „załóż konto”. Na podany przez nas adres e-mail trafi powiadomienie, że zarejestrowaliśmy się na platformie ePUAP.
- Jeżeli wszystkie dane uzupełniliśmy prawidłowo, wyświetli się kolejny ekran, na którym należy wpisać swoje dane adresowe – nie jest to obligatoryjne, ale rekomendowane, bo np. jeśli w przyszłości będziemy chcieli wysłać jakieś pismo do urzędu, nasze dane zaciągną się automatycznie do formularza. Aby przejść dalej naciskamy „zakończ”.
- Pojawia się strona podsumowująca nasze dotychczasowe działania:
Identyfikator użytkownika (login) oraz dane, które wprowadziliśmy np. imię, nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania. Login należy zapamiętać, ponieważ to on identyfikuje nas w systemie. Teraz mamy do wyboru:
- Złożyć wniosek o profil zaufany,
- Powrócić do strony głównej,
- Zalogować się na platformę.
Wybieramy „złóż wniosek o profil zaufany”.
- Formularz wniosku zostanie uzupełniony automatycznie naszymi danymi
pobranymi z konta ePUAP. Jeśli dane są niepoprawne lub niekompletne,
musimy je poprawić lub uzupełnić (przy wysłaniu wniosku automatycznie poprawione zostaną też dane na naszym koncie).
- Wybieramy metodę autoryzacji – np. e-mail. Na podany przez nas adres będą wysyłane kody autoryzacji (to podobny system jak przy bankowych przelewach, gdzie kod dostajemy np. smsem). Po kliknięciu na link „sprawdź poprawność” – sprawdzamy, czy wybrana przez nas metoda działa (np. jeśli wybraliśmy e-mail wpisujemy w odpowiednie pole kod, który został nam przysłany). Jeśli wpisaliśmy poprawny kod, możemy wybrać opcję „wyślij wniosek”
- Po wysłaniu wniosku idziemy do urzędu, by potwierdzić naszą tożsamość (musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport). Wizyta w urzędzie (np. urzędzie skarbowym, wojewódzkim, delegaturze ZUS czy NFZ) nie trwa długo i jest jednorazowa. Do urzędu musimy się pójść w ciągu 14 dni od złożenia wniosku, inaczej będzie on anulowany.
Lista Punktów Potwierdzających jest dostępna na stronie ePUAP, w lokalizacji: Strona główna > Profil zaufany > Lista punktów potwierdzających.
Ważne: posiadacze bezpiecznego podpisu elektronicznego (płatnego) z ważnym certyfikatem kwalifikowanym nie muszą chodzić do urzędu – mogą sami potwierdzić swoje dane.
A kiedy mamy potwierdzony profil zaufany, możemy się nim posługiwać także zgłaszając zbiórki publiczne w portalu ZBIÓRKI.GOV.PL