Adopcja zwierzęcia ze schroniska
2017-08-28
Decyzja o adopcji psa to decyzja o podjęciu ogromnych zobowiązań, z którymi wiążą się duże zmiany w życiu. Zanim podejmiemy decyzję o tym, że chcemy aby w naszym życiu pojawił się pies, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Po pierwsze – czy mamy w ogóle warunki do tego, aby mieć psa. Czy jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu naszemu psu – każdy pies potrzebuje minimum trzech spacerów dziennie, przy czym często psy ze schroniska potrzebują ich więcej w początkowej fazie. Przynajmniej jeden spacer powinien być dłuższy i trwać od 1 do 2 godzin. Posiadanie psa to także koszty: – karmy, szczepień, ewentualne koszty leczenia. Decydując się na psa, powinniśmy od razu przemyśleć kwestie np. wakacji. Wiele psów zostaje w tym okresie wyrzuconych, gdyż właściciele nie przemyśleli tej kwestii i chcieli jechać na wymarzone wakacje do miejsca, gdzie nie można było zabrać psa. Decyzja o posiadaniu psa powinna być podjęta z rozwagą i powinna być mocno przemyślana.
Najważniejsze w tym jest to abyśmy pamiętali że pies to żywa istota mająca swoje potrzeby, oraz że pies to duża odpowiedzialność. Jeżeli już zwrócimy uwagę na jakiegoś psiaka, warto porozmawiać z wolontariuszem, który tym psem się zajmuje. To on będzie miał najwięcej informacji o psie który nas zainteresował i przybliży nam jego charakter. Pamiętajmy jednak, że zachowanie psa w schronisku jest inne niż będzie w domu. To jaki pies ma charakter może ujawnić się nawet po pół roku.
Umowa adopcyjna jest umową cywilno-prawną, zawartą między dwoma podmiotami – osobą która chce adoptować psa a schroniskiem. Jak każda umowa, tak i ta podpisywana jest w celu zobowiązania się stron do spełnienia pewnych warunków. Głównymi kwestiami, do których zobowiązujemy się podpisując umowę jest opieka nad psem, karmienie go, wyprowadzanie na spacery oraz sterylizacja bądź kastracja, gdyż niestety są schroniska, które zrzucają wykonanie tego zabiegu na nowego właściciela. Dzięki umowie schronisko może łatwo odebrać psa, gdy podczas wizyty poadopcyjnej okaże się że pies nie jest odpowiednio traktowany. Niestety jest też tak, że schroniska nie przeprowadzają takich wizyt i nie wiedzą co się z psem dzieje po jego adopcji.
Warunki adopcji w rzeszowskim Schronisku dla zwierząt ,,Kundelek’’
(na podstawie danych zamieszczonych na stronie internetowej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt)
Adopcja zwierząt ze schroniska jest nieodpłatna. Mile natomiast widziana jest darowizna na rzecz zwierząt bezdomnych potrzebujących opieki.
Adoptujący zapewnia transport zwierzęcia ze schroniska - zalecany jest transport samochodowy. Schronisko, kierując się wyłącznie dobrem zwierzęcia, zastrzega sobie możliwość odmowy adopcji.
Procedura adopcji psa:
- w przypadku gdy pies będzie mieszkał w domu, wymagany jest teren ogrodzony
- adopcje odbywają się w dni robocze w godz. od 10 do 17 w sobotę: od 10 do 14
- aby wziąć psa ze sobą, należy mieć ze sobą obrożę, smycz, ew. kaganiec oraz dowód osobisty
- podczas rozmowy z pracownikiem należy przedstawić swoje oczekiwania jakie ma się wobec psa
- warto poświęcić trochę czasu na rozmowę z opiekunami, dowiedzieć się, jak pies trafił do schroniska jaki, ma charakter, czy toleruje inne zwierzęta, itp.
- po wspólnej decyzji należy podpisać umowę adopcyjną
- adoptowany pies otrzyma książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami psa oraz historię choroby - jeśli pies chorował w schronisku. Dodatkowo osoba adoptująca zaczipowanego psa otrzymuje numer identyfikacyjny zapinany na obroży oraz do wklejenia w paszporcie psa (paszport może sobie wyrobić indywidualnie właściciel na własny koszt w placówkach weterynaryjnych, schronisko nie wyrabia paszportów)
- do dwóch tygodni każdy nowy właściciel ma prawo zwrotu psa wraz
z dokumentami
- w dniu adopcji, nowy opiekun psa, może sprawdzić nieodpłatnie stan zdrowia zwierzęcia w lecznicy ,,Jamnik’’
Procedura adopcji kota:
- przy adopcji konieczny jest transporterek
- podczas rozmowy z pracownikiem należy przedstawić swoje oczekiwania pracownikowi schroniska
- po wyborze kota należy zadać pracownikowi możliwie jak najwięcej pytań na temat zwierzęcia
- koty po 10 tyg. życia otrzymują wraz z umową adopcyjną, książeczkę zdrowia oraz historię choroby (jeśli kot chorował w schronisku)
- w dniu adopcji, nowy opiekun kota, może sprawdzić nieodpłatnie stan zdrowia zwierzęcia w lecznicy ,,Jamnik’’
Czytano: 18324 razy