Obowiązki właścicieli zwierząt domowych
2021-12-27
Obowiązki właścicieli zwierząt domowych
Na właścicielach zwierząt ciąży szereg obowiązków, których przestrzeganie wynika z obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 638) zwierzętom domowym należy zapewnić odpowiednie warunki.
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Zgodnie z § 16 Uchwały Nr XXVIII.190.20 Rady Miejskiej w Tyczynie z dnia 23 października 2020 r. w sprawie przyjęcia ,,Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Tyczyn’’ 1. Osoby utrzymujące psy i inne zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego. 2. Właściciel lub opiekun psa, wyprowadzając go poza teren własnej posesji ma obowiązek prowadzenia go na smyczy, w przypadku rasy uznawanej za agresywną lub zachowującego się w sposób agresywny dodatkowo w kagańcu. 3. Zwolnienie ze smyczy dozwolone jest tylko w miejscach mało uczęszczanych, w sytuacji gdy właściciel lub opiekun sprawuje kontrole nad zwierzęciem. 4. Osoby utrzymujące psa zobowiązane są do natychmiastowego uprzątnięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę w miejsc publicznym. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych korzystających z pomocy psa przewodnika.
Znęcanie się nad zwierzętami
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje (art. 6 ust.2 pkt 11 ustawy o ochronie zwierząt). Porzucanie zwierzęcia w doktrynie i judykaturze traktowane jest jako znęcanie się oraz okrutne działanie. Przez okrutne traktowanie rozumie się wymienione w ustawie przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz inne postępowanie właściciela bądź innej osoby, prowadzące do skutków porównywalnych ze skutkami znęcania się (art. 4 pkt 8 ustawy o ochronie zwierząt). Przez szczególne okrucieństwo rozumie się przedsiębranie przez sprawcę działań charakteryzujących się drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny, obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania (art. 4 pkt 12 ustawy o ochronie zwierząt).
Przepisy karne
Przepis art. 35 ust. 1 i ust. 1a, ust.2, ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt stwierdza, co następuje: 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
Zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2008): § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. § 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2008): § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. § 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Zwierzęta bezdomne
Zwierzę, które posiadają właściciela nie mają statusu ,,bezdomnego’’.
Przez zwierzęta bezdomne rozumieć należy ,,zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały’’ (art. 4 pkt 16 ustawy o ochronie zwierząt).
W myśl art. 9a ww. ustawy osoba, która napotka porzuconego psa lub kota,
w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.
Informujemy, że zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń z udziałem zwierząt, które mają miejsce na terenie Gminy Tyczyn i udzielanie pomocy tym zwierzętom realizowane jest przez lekarza weterynarii Pana Roberta Sączawę, z którym Gmina Tyczyn w dniu 04.01.2021 r. zawarła stosowną umowę.
Kontakt z lekarzem weterynarii 503-025-991.
Czytano: 7536 razy