25 listopada swoje święto obchodzą Katarzyny. Dla mieszkańców Tyczyna imię to jest szczególnie ważne, bo św. Katarzyna Aleksandryjska jest patronką tyczyńskiej świątyni. 25 listopada w kościele parafialnym w Tyczynie jest odpust ku Jej czci, od wielu też lat uroczyście obchodzimy Święto Patronalne Gminy Tyczyn.
Pierwsza część uroczystości z okazji Święta Patronalnego Gminy Tyczyn, jak każdego roku, odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tyczynie. Wzorem lat ubiegłych, podczas święta naszej patronki, szanowni Jubilaci z Gminy Tyczyn, otrzymują Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej, na wniosek Burmistrza Tyczyna. W tym wyjątkowym dniu Jubilatom towarzyszyły rodziny, władze samorządowe z Burmistrzem Tyczyna Januszem Skotnickim i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Tyczynie Adamem Skowrońskim na czele, księża z Tyczyna i Borku Starego, dyrektorzy placówek oświatowych oraz mieszkańcy. W tym roku gościliśmy także Starostę Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.
Burmistrz Tyczyna – pełniący rolę gospodarza - szczególnie gorąco powitał pary małżeńskie, które w tym roku obchodzą 50-lecie małżeństwa: Cieszę się, że zechcieliście Państwo spędzić wspólnie z nami dzisiejszy wieczór, by jeszcze raz wrócić pamięcią do chwili zawarcia związku małżeńskiego – powiedział do Jubilatów. Następnie Kierownik USC w Tyczynie pani Teresa Bober przedstawiła z imienia i nazwiska Jubilatów, podała też krótką informację o każdej z par. W dalszej części uroczystości Jubilaci z rąk Burmistrza Tyczyna, Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz pań: Teresy Bober i Barbary Grzebyk otrzymali medale, pamiątkowe, dyplomy i kwiaty. W tym szczególnym dniu nie zabrakło gratulacji, gorących życzeń i słów uznania przekazanych Jubilatom przez władze samorządowe naszej Gminy oraz Starostę Rzeszowskiego.
W tym roku Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali:
- Zofia i Aleksander Bomba z Tyczyna – zawarli wiązek małżeński 21 października 1967 r., wychowali 1 syna.
- Elżbieta i Aleksander Baranowscy z Tyczyna - zawarli związek małżeński 29 kwietnia 1967 r.; wychowali 3 dzieci, mają wnuków.
- Józefa i Stanisław Jopkowie z Tyczyna - zawarli związek małżeński 23 grudnia 1967 r., wychowali 3 dzieci, mają 2 wnuków.
- Maria i Roman Ślączkowie z Borku Starego - zawarli związek małżeński 30 marca 1967 r., wychowali 4 dzieci, mają 8 wnuków.
- Krystyna i Tadeusz Kąkol z Kielnarowej – zawarli związek małżeński 14 października 1967 r., wychowali 5 dzieci, mają 5 wnuków.
- Maria i Józef Gazdowiczowie z Kielnarowej - zawarli związek małżeński 27 października 1967 r., wychowali 3 córki, mają 5 wnuków.
- Wiktoria i Antoni Bomba z Hermanowej - zawarli związek małżeński 27 marca 1967 r., wychowali 3 dzieci, mają 4 wnuków.
- Zofia i Marian Kunowie z Matysówki - zawarli związek małżeński 23 marca 1967 r., wychowali 6 dzieci, doczekali się 7 wnuków.
- Helena i Tadeusz Szyszkowie z Matysówki - zawarli związek małżeński 24 czerwca 1967 r., wychowali 3 dzieci, mają 8 wnuków.
- Zofia i Stefan Kąkol z Kielnarowej – zawarli związek małżeński 9 września 1967 r., wychowali 2 córki, mają 4 wnuków.
Święto Patronalne było też okazją do przekazania szczególnych podziękowań panu Staroście za to, że wiele inwestycji w naszej Gminie jest wykonywanych w ostatnich miesiącach dzięki finansowemu wsparciu Starostwa. „10 mln., które otrzymała nasza Gmina w tym roku to znaczna kwota, dziękuję za nią w imieniu naszych mieszkańców” - powiedział Burmistrz. Podziękowania uzupełniły skromne kwiaty i statuetka. Tradycją stało się, że w dniu 25 listopada wręczane są także Nagrody Burmistrza Tyczyna osobom, które aktywnie działają na rzecz społeczności lokalnej.
W tym roku otrzymali je:
-
Siostra Dobrawa - nauczyciel religii w SP w Tyczynie. Nagrodę otrzymała za pracę z dziećmi w tym prowadzenie parafialnej scholii w Tyczynie.
-
Jolanta Magda - nauczyciel wf w SP w Tyczynie, trener zespołu „Flimero”, który założyła 15 lat temu. Nagrodę otrzymała za promocję naszej Gminy, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
-
Maria Hadała - pielęgniarka środowiskowa z tyczyńskiego ośrodka zdrowia. Nagrodę otrzymała za zaangażowanie w pracy dla osób niepełnosprawnych, wieloletnie pełnienie funkcji Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Tyczynie.
-
Jarosław Żukowski – wieloletni prezes „Strugu Tyczyn”. Nagrodę otrzymał za „sportowe przewodnictwo młodzieży”.
-
Krzysztof Koziołkiewicz - nauczyciel plastyki w SP w Tyczynie. Nagrodę otrzymał za piękne scenografie oraz za organizację wielu edycji popularnego „Toczydła”.
Ostatnim akordem Święta Patronalnego była sztuka o życiu Rozalii Celakówny pt. „Idę śladami Króla królów i Pana panów”, którą przedstawili członkowie Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ w Tyczynie.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć rozmów w miłej atmosferze, ciepłych słów, skromnego poczęstunku i wspólnych zdjęć. Tak zakończył się ten szczególny dzień.