PLAN OGÓLNY GMINY TYCZYN
2024-11-29
PLAN OGÓLNY GMINY TYCZYN
Plan ogólny to nowe, istotne narzędzie planistyczne, które zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzenie Planu ogólnego jest efektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 2023 r., która weszła w życie 23 września 2023 r., a wszystkie gminy w Polsce muszą wdrożyć ten dokument do końca 2025 roku (do czasu wygaśnięcia dokumentu SUiKZP).
Dlaczego Plan ogólny jest ważny?
W przeciwieństwie do Studium, które miało charakter wyłącznie kierunkowy, Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego. Oznacza to, że wszelkie plany miejscowe, a także decyzje o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego, będą musiały być zgodne z ustaleniami Planu ogólnego. Nowe podejście zapewni większą spójność i przewidywalność w kształtowaniu przestrzeni gminy.
Co znajdzie się w Planie ogólnym?
Plan ogólny będzie dokumentem ujednoliconym w skali całego kraju, ale dostosowanym do specyficznych uwarunkowań każdej gminy. W Planie zostaną wyznaczone tzw. strefy planistyczne, dla których określone będą podstawowe parametry urbanistyczne: maksymalny udział powierzchni zabudowy, minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej, maksymalna wysokość zabudowy, oraz maksymalna nadziemna intensywność zabudowy. Katalog możliwych stref obejmuje 13 kategorii, do których należą:
W ramach Planu ogólnego można również wyznaczyć dodatkowe elementy, takie jak:
obszar uzupełnienia zabudowy - tereny, na których będzie można uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy (tzw. decyzji WZ) zmienią się w istotny sposób. Obecnie, warunki zabudowy ustalane są bezterminowo. Wszystkie decyzje, które zyskają moc prawną przed 31 grudnia 2025 roku, pozostaną w dalszym ciągu bezterminowe.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy na wniosek złożony po 1 stycznia 2026 roku będzie możliwe jedynie wtedy, jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny gminy.
W nowelizacji ustawy wprowadzono pojęcie obszarów uzupełnienia zabudowy mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się zabudowy. Decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane tylko dla wyznaczonych obszarów. Powiązanie decyzji o warunkach zabudowy z położeniem na obszarze uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy oraz wymogiem zgodności z planem ogólnym w zakresie funkcji zabudowy oraz parametrów i wskaźników urbanistycznych, będzie przeciwdziałać lokalizowaniu zabudowy w terenach niezabudowanych.
Co ważne, decyzje o warunkach zabudowy, które staną się prawomocne po 1 stycznia 2026 roku, wygasną po 5 latach od dnia uprawomocnienia. Tyle czasu inwestor będzie miał na uzyskanie np. pozwolenia na budowę czy też rozpoczęcie realizacji inwestycji.
obszar zabudowy śródmiejskiej - tereny przeznaczone pod intensywniejszą zabudowę miejską;
gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej - wytyczne dotyczące m.in. odległości do szkół podstawowych, obszarów zieleni publicznej czy innych ważnych dla społeczności usług.
CZEGO NIE OKREŚLA PLAN OGÓLNY?
- zasad zagospodarowania terenu np. sposób lokalizacji budynku na działce lub terenie czy forma i położenie miejsc postojowych,
- regulacji przestrzennych określonych w treściach uchwał oraz na rysunkach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, np.: linii zabudowy, stref zieleni, drzew do zachowania, szpalerów drzew, powiązań komunikacyjnych,
- zasad wynikających z przepisów odrębnych np. ochrony zabytków, form ochrony przyrody, terenów zagrożonych powodzią itd.
- zagadnień realizacyjnych takich jak np.: wniesienie o budowę, przebudowę, rozbudowę, modernizację istniejących obiektów, mianę nawierzchni, utrzymanie porządku, wyposażenie w toalety publiczne, ławki, place zabaw, śmietniki, wykonanie oświetlenia lub nasadzeń, przyśpieszenie, rozpoczęcie, kontynuację lub zakończenie realizacji prac remontowych, zmianę organizacji ruchu,
- zagadnień dotyczących sytuowania obiektów małej architektury, tablic, i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń (ich gabarytów, standardów jakościowych oraz materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane).
ETAPY SPORZĄDZENIA PLANU OGÓLNEGO
SKŁADANIE WNIOSKÓW
Drugim etapem opracowania planu ogólnego będzie zbieranie wniosków do planu. Każdy zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek do planu ogólnego gminy w terminie wyznaczonym przez Burmistrza Tyczyna w stosownym Ogłoszeniu. Wymagane jest aby wnioski do planu ogólnego były składane na urzędowym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509).
Ogłoszenie i obwieszczenie z wyznaczonym terminem składania wniosków oraz formularz pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego zostaną udostępnione dla zainteresowanych w odpowiednim terminie na stronie internetowej gminy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Tyczyn.
Informujemy, że wnioski do Planu ogólnego niespełniające wymogów, tj. złożone nie na urzędowym formularzu oraz poza wyznaczonym przez Burmistrza Tyczyna terminem, pozostawione zostaną bez rozpoznania.
Formularz oraz instrukcja wypełnienia wniosku dostępne są w siedzibie Urzędu Miejskiego w Tyczynie – 36-020 Tyczyn, ul. Rynek 18 (na parterze w pokoju 18 i 19 oraz w sekretariacie pokój 21, I piętro), a także są zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Tyczynie oraz na stronie internetowej Gminy Tyczyn. Wnioski na formularzu należy składać do Burmistrza Tyczyn w:
- formie papierowej do Urzędu Miejskiego w Tycznie - 36-020 Tyczyn, ul. Rynek 18 w sekretariacie (pokój 21, I piętro) lub przesłać pocztą tradycyjną na ww. adres;
- formie elektronicznej na skrzynkę ePUAP Gminy Tyczyn : /h2ohdl791l/SkrytkaESP (https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/najnowsze-uslugi/najczesciej-zalatwiane-sprawy/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego) lub na e-mail: tyczyn@tyczyn.pl;
- na stronie platformy konsultacji dokumentów planistycznych Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego: https://sip.rof.org.pl/partycypacja/gmina_tyczyn.
Twoje opinie są dla nas bardzo ważne, ponieważ chcemy, aby plan odpowiadał na potrzeby wszystkich mieszkańców. Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Tyczynie, a także na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/reforma-systemu-planowania-przestrzennego.
Czytano: 181 razy