Gmina Tyczyn przystąpiła do projektu pt. „ Budowa systemu publicznego do zintegrowanych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych oraz edukacji z pierwszej pomocy, szansą na poprawienie bezpieczeństwa Powiatu Rzeszowskiego II” w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017, który ma na celu bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa.
Automatyczny defibrylator zostanie zawieszony na budynku Przychodni Rejonowej w Tyczynie przy ul. Rynek 10.
MOŻEMY CI POMÓC – podsumowanie projektu
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Komisariat Policji w Tyczynie 31 grudnia 2010r. zakończyli realizację projektu: „MOŻEMY CI POMÓC – program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie gminy Tyczyn”, organizowanego w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”.
Adresatami projektu byli mieszkańcy gminy Tyczyn, uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z terenu gminy Tyczyn, uczniowie klas pierwszych gimnazjum w Tyczynie, rodzice w/w uczniów, stowarzyszenia działające na rzecz dziecka i rodziny oraz personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej.
Celem projektu było podniesienie świadomości społecznej i wiedzy o przejawach przemocy w rodzinie.
W ramach projektu przeprowadzono kampanię społeczno- informacyjną na temat przemocy, szkolenia dla rodziców z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy, procedur prawnych dot. przemocy oraz cykl zajęć dla młodzieży szkolnej z zakresu radzenia sobie w sytuacjach trudnych, z przemocą ze strony koleżanek, kolegów i osób dorosłych.
Ważnym elementem działań podejmowanych w projekcie było promowanie odpowiednich wzorców życia rodzinnego.
W zorganizowanych zajęciach szkolnych wzięło udział 257 uczniów, a w szkoleniach adresowanych do rodziców uczestniczyło 152 osoby. Z przeprowadzonych wśród uczniów anonimowych ankiet wynika, iż u zdecydowanej większości, dzięki uczestnictwu w zajęciach zwiększyła się umiejętność rozpoznawania różnych rodzajów przemocy i reagowania na przemoc. Podkreślić należy fakt, że po udziale w warsztatach ponad 90% uczniów będzie wiedziało do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji doświadczania przemocy. Powyższe wyniki pokazują, iż organizacja spotkań dla młodzieży była potrzebna i uzasadniona.
Na zakończenie projektu przeprowadzono konferencję poruszającą problematykę przemocy w rodzinach. Wzięli w niej udział: Burmistrz Tyczyna- dr Jan Hermaniuk, Komendant Komisariatu Policji w Tyczynie- Ireneusz Dyjak, Kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tyczynie – Barbara Lew, ponadto radni, dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie oraz wszystkie zainteresowane osoby.
Podczas konferencji pan Ireneusz Dyjak wygłosił wykład, w którym podkreślił, iż projekt: „MOŻEMY CI POMÓC –program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie gminy Tyczyn”, jest rezultatem ścisłej, wieloletniej współpracy M-GOPS i Komisariatu Policji w Tyczynie w zakresie rozwiązywania problemu przemocy w rodzinach. Zrodził się on z potrzeby podęcia wspólnych działań w kierunku zasygnalizowania występowania problemu przemocy w gminie Tyczyn, a także z potrzeby podjęcia działań profilaktycznych, mających na celu zmniejszenie skali zjawiska przemocy.
mgr Barbara Lew
Kierownik Miejsko-Gminnego
Ośrodka Pomocy Społecznej
w Tyczynie
PAMIĘTAJ !!!
NIKT NIE MA PRAWA CIĘ KRZYWDZIĆ
PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM I PODLEGA KARZE
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY WOBEC PRZEMOCY
NIE WAHAJ SIĘ SIĘGNĄĆ PO POMOC
Pomoc możesz uzyskać:
Policyjny telefon zaufania
0 800 12 02 26
Dziecięcy telefon zaufania
0 800 12 12 12
Komisariat Policji w Tyczynie
ul. Kościuszki 4, 36-020 Tyczyn
tel. (17) 23 02 997
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tyczynie
ul. Rynek 18, 36-020 Tyczyn
tel. (17) 22 19 246
e-mail: tyczyn@ops.net.pl
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie
ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów
tel. (17) 867 14 22
(17) 867 14 72
www.wrota.podkarpackie.pl/pl/bip/powiat/rzeszowski/pcpr
e- mail: przesz@rzeszow.uw.gov.pl
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Górnie
36-051 Górno, pawilon 7.
tel. (17) 772 88 35
tel. kom. interwencyjny 885 696 640
oik.gorno@poczta.fm
www.oikgorno.republika.pl
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy
w Rodzinie „Niebieska Linia”
tel. 0 801 12 00 02
www.niebieskalinia.info
Portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci
http://www.dzieckokrzywdzone.pl/